Як Канада здійснила революцію у питанні конфіскації активів з РФ на користь України

Канада першою із західних країн законодавчо прописала можливість використовувати на підтримку України конфісковані російські активи, що потрапили під санкції через війну. 

По суті, це є перший практичний крок до вилучення російських активів за кордоном і використання їх для відшкодування воєнних збитків Україні, йдеться у статті кандидата юридичних наук, директора Центру Дністрянського Івана Городиського та проректора Українського католицького університету Дмитра Шеренговського Канадський прецедент: як конфісковані російські активи будуть передані Україні.

28 квітня віцепрем’єрка та міністерка фінансів Канади Христя Фріланд внесла пропозиції щодо запровадження механізму конфіскації та можливого відшкодування, базуючись на рішенні нижньої палати парламенту (фінальне голосування відбулося 9 червня).

Відповідні поправки до закону “Про спеціальні економічні заходи” (Special Economic Measures Act) Сенат Канади затвердив 23 червня.

Таким чином, Канада стала першою країною в світі, законодавство якої дозволяє стягувати наразі заморожені російські активи для передачі їх Україні.

При цьому оновлений закон передбачає не просто механічну конфіскацію, а достатньо збалансовану процедуру, в якій є місце і виконавчій, і судовій гілкам влади.

Згідно з канадським законодавством, фактичними підставами для конфіскації активів можуть бути:

– звернення міжнародної організації держав (organization of states) або об’єднання держав (association of states), членом яких є Канада, до такого кроку;

– серйозні порушення міжнародного миру і безпеки;

– грубі та систематичні порушення прав людини скоєні в іноземній державі;

– значні корупційні дії за участю громадянина іноземної держави.

Очевидно у випадку “об’єднання держав” мова йде про G7 чи умовну коаліцію для України сформовану в рамках багатостороннього міжнародного договору для забезпечення відшкодування жертвам і потерпілим від війни в Україні.

Друга підстава – серйозні порушення міжнародного миру і безпеки, допускає односторонній характер такого кроку, однак враховуючи безпрецедентність ситуації, ймовірно, рішення буде приймати канадський уряд синхронно з міжнародним партнерами.

Після конфіскації вилучені кошти, згідно з рішенням уряду, можуть бути використані для:

– відбудови іноземної держави, яка постраждала від серйозного порушення міжнародного миру і безпеки;

– відновлення міжнародного миру і безпеки;

– відшкодування жертвам серйозного порушення міжнародного миру і безпеки, грубих і систематичних порушень прав людини або актів значної корупції.

Проте, безвідносно до сценаріїв використання заморожених активів, цей закон має стати дуже важливим прецедентом.

У першу чергу, українські дипломати можуть використовувати застосовані Канадою підходи як приклад у переговорах щодо долі заморожених активів з іншими державами-розпорядниками.

По-друге, відсилання до можливого рішення міжнародної організації чи об’єднання держав свідчить про те, що саме багатостороннє вирішення питання відшкодування для України є найбільш пріоритетним для наших партнерів.

І по-третє, це потужний сигнал для агресора і для міжнародної спільноти про невідворотність виплати Україні відшкодування за збитки від російського вторгнення.

eurointegration

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.