Аграрії просять подовжити перший етап ринку землі хоч би до 10 років
Українські фермери ризикують залишитись без землі. Вони не встигають скупити у власників паї, що орендуються. Фермерам не вистачає ні часу, ні грошей. Тому дрібні землекористувачі просять владу внести корективи до закону про ринок землі, продовживши перший етап ринку хоча б до 10 років. Про це повідомив під час прес-конференції голова Полтавського відділення Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Василь Бурлака, пише agroportal.
В Україні вже понад півроку діє вільний обіг земель сільськогосподарського призначення. Наразі триває перший етап ринку землі, під час якого право на придбання земельних ділянок мають фізичні особи. При цьому кожен може придбати трохи більше 100 гектарів землі.
Ця норма цілком влаштовує дрібних землекористувачів – фермерів, які зазвичай мають у обробці від 20 до 50 гектарів земельних наділів. Вони орендують цю землю у власників паїв і тепер, звичайно, воліли б викупити орендовану землю.
Проте процес купівлі-продажу землі досить повільний та затяжний. Іноді всі юридичні процедури можуть тривати до року. Тому фермери не встигають викупити всю землю, якою користуються.
«Поки що фермер збере документи, поки їх розгляне сесія, яка може збиратися раз на місяць або раз на три місяці, то вже майже рік минув. І виходить, що залишився лише рік. Ми просто не встигаємо. Тому просимо переглянути закон та дати нам на вирішення цих питань термін не два роки, а до десяти», – каже Бурлака.
Є ще одна причина, через яку фермери не в змозі вписатися у відведений законом термін: їм просто не вистачає грошей на купівлю землі.
Нині аграрний сектор в Україні є дуже затратним. Таким чином, усі гроші, отримані з продажу вирощеної продукції, а також кредитні кошти витрачаються на витрати для нового аграрного сезону. Тому фермер не може заощадити достатню суму грошей, щоб скупити орендовану землю.
А з початком другого етапу, коли на ринок землі буде допущено великих агрохолдингів і великих покупців, шанси фермерів на придбання землі стануть абсолютно примарними. Адже вони не в змозі конкурувати з «грошовими мішками», які будуть готові скуповувати землю десятками, а то й сотнями тисяч гектарів.
Отже, може статися, що дрібні фермери як клас взагалі перестануть існувати. Вони будуть витіснені з ринку великими агрокомпаніями, які встановлять в Україні монополію.
