![]()
Науковці пов’язують таке різке потепління з явищем “атмосферної ріки”, посиленим ефектом “гірського фену”.
На українській станції “Академік Вернадський” в Антарктиді цього тижня зареєстрований температурний рекорд – 12,7 градусів тепла.
Про це у Facebook повідомляє Національний антарктичний науковий центр.
Попередній рекорд був зафіксований 1985 року, коли температура піднялася до +11,7°. Як повідомляється, водночас аномальні температури були відзначені й на інших антарктичних станціях на острові Кінг Джордж, що розташований північніше “Вернадського”.
![]()
Науковці пов’язують таке різке потепління з явищем “атмосферної ріки”, посиленим ефектом “гірського фену”.
Атмосферна ріка – це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків в Антарктиду.
![]()
Ефект “гірського фену” – це сильний теплий вітер з гір. Коли на станції був зареєстрований температурний рекорд, сила вітру була досить висока – 27,9 м/c. Причиною розвитку цього ефекту є утворення опадів над горами (від чого повітря втрачає вологу і нагрівається). Оскільки внаслідок посилення глобального потепління очікується збільшення кількості опадів в полярних районах, то і інтенсивність фенів надалі посилюватиметься.
![]()
“Такі температурні рекорди насторожують, адже вони є одним зі свідчень зміни клімату”, – зазначають науковці.
![]()
Нагадаємо:
У грудні 2021 року станцію “Академік Вернадський” засипало триметровим шаром снігу. Снігопад називають рекордними протягом останніх 20 років.