Група експертів при Міністерстві освіти і науки ухвалила рекомендації щодо зміни шкільної програми 6-11 класів з української та зарубіжної літератури. Зокрема, відомству пропонують скасувати вивчення у школах усіх російських та білоруських авторів. Зміни можуть зачепити і твори Миколи Гоголя, Михайла Булгакова та Анатолія Кузнєцова. Про це пише ВВС.
Так, до групи експертів при МОН входять шкільні вчителі, філологи, інші освітяни, а також депутат від “Голосу” Наталія Піпа та її помічниця. З рекомендаціями групи ознайомиться МОН та ухвалить рішення, чи оновлювати програми у школах.
Основною причиною зміни програми називають вторгнення РФ, і навіть ” складність розуміння історичного контексту ” . Також замість російських та білоруських авторів пропонується докладніше вивчати інших зарубіжних письменників.
Список основних порад від групи для МОН:
Прибрати з підручників байки Крилова, розповіді Чехова, билини “Ілля Муромець і Соловей-Розбійник”, повісті Бикова “Альпійська балада”, де йдеться про радянських військовополонених.
У 7 класі не вивчати Пушкіна, а натомість читати більше Бернса, Гете, Гейне та Міцкевича.
Викреслити із програми “Пурпурні вітрила” Олександра Гріна.
Замість Пушкіна та Лермонтова у 9 класі більше вивчати творчість Шарлотти Бронте, Джейн Остін, Джозефа Конрада та Віктора Гюго.
Не вивчати у 8 класі “Собаче серце” Булгакова, де сам образ “собачого серця” – “це метафора соціальних експериментів революційного часу. Конфлікт натовпу, масової свідомості та інтелекту, культури”, йдеться у висновках експертів.
Видалити зі списків додаткового читання “Людини-амфібію” Бєляєва, “Білий Бім Чорне Вухо” Троєпольського, “Три товстуни” Олеша, “Мцирі” Лермонтова, “Лихо з розуму” Грибоєдова, “Бабин Яр” Кузнєцова. 6-і класи у вільний час можуть почитати “Гаррі Поттера та таємну кімнату”.
У 10 класі радять не читати “Алхіміка” Паоло Коельйо, який був у програмі з 2017 року. “Твір тяжкий для сприйняття підлітків”, вважають експерти. З початком війни Росії в Україні Коельйо написав у своєму твіттері, що “українська криза – це зручна відмазка для русофобії”.
Не включати до списків додаткової літератури твори Достоєвського, у тому числі “Ідіот”, “Злочин та покарання”, “Брати Карамазови”, Толстого – “Анна Кареніна”, Війна та мир”. А також Чехова, Буніна, Єсеніна, Гумільова, ” 12 стільців” Ільфа і Петрова, Некрасова, Купріна, Тарковського, Цвєтаєву.
Чи не читати вірші Ахматової, Блоку, Маяковського, Пастернака.
Замість “Майстра та Маргарити” Булгакова в 11 класі навчатимуть “Чуму” Альбера Камю.
Творчість Таїла Халілова, сучасного кримськотатарського письменника, перенести в українську літературу, і те саме зробити з Миколою Гоголем. Наприклад, у 6 класі на українській літературі діти тепер, можливо, вивчатимуть його “Ніч перед Різдвом”. Водночас із програми 9 класу радять вилучити п’єси Гоголя “Ревізор” та “Шинель”, де був акцент на “маленькій людині”. Експерти вважають, що школярі складно сприймають ці твори через “складний та далекий історичні контексти”.
Через складність “історичного контексту” в 10 класі може не стати і “Мертвих душ” Гоголя. Замість нього пропонують “Енн із Зелених Дахів” канадської письменниці Люсі Мод Монтгомері.
